INSET-3 eluttag |

Produktkod 63170
Supplier reference: 2407112
INSET-3 eluttag alulook

170,68 €128,01 €(102,00 € tax excl)

Alternativa produkter Tillgänglighet Lägg till broschyren
INSET-3 I lager MyLimente

Ett infällt eluttag

INSET är ett eluttag med lock som är planerad för att fast monteras som infälld i bordsytor i hem och kontor. Produkten har tre eluttag som är snygga och enkla att använda tack vare det stängbara locket. Eluttagen är lätta att använda i en 45 graders vinkel och de kommer direkt fram då locket öppnas.


Eluttaget har utrymme i framkanten för att kablarna skall rymmas att genomföras och tack vare det kan man stänga locket efter att man kopplat elapparaten i eluttaget. Locket skyddar t.ex. mot att rosk inte går till uttaget. Då elapparater är kopplade till eluttaget skall locket hållas stängt. Locket är inte planerat till att hållas permanent öppet. Då locket är stängt ryms kablarna bra genom borstarna i framkanten.

Enkel och snabb montering

För montering av INSET eluttaget krävs det endast att man gör en rätt storleks öppning i bänkskivan, lägger eluttaget på platts och fäster eluttaget med två skruvar i bänkskivan. Bänkskivan skall vara max 30 mm tjock så att de inkluderade skruvarna kan användas. Produkten innehåller en 2m lång kabel med stickkontakt vars ena ända kopplas i INSET uttaget och den andra i eluttaget.

Package contents

- uttag med 2m matningskabel
- jordad blugg

Teknisk information

Armaturens färg
Alulook
Eluttag färg
Alulook
Installation
Infälld montering
Ljusflöde
-
Verkningsgrad
-
Ineffekt
-
Kapslingklass
IP20
Spänning
240 V
Garanti månader
24
Extra begränsad garanti mån.
-
Max ström (ampere)
16 A